بلاگ چوب پلاس

تفاوت آلاچیق و پرگولا چیست ؟

تفاوت آلاچیق و پرگولا چیست ؟

مقدمه: امروزه در با پیشرفت علم و فناوری ساخت و سازها نیز بسیار مدرن و بروز شده‌اند. از این ‌رو با محصولات نوین همچون چوب پلاس برای طراحی و اجرا در این صنعت روبرو می‌شویم. افزایش زیبایی بنا جزء مهم‌ترین اولویت‌‌های پروژه ساخت و ساز محسوب می‌شود. طراحان و کارشناسان محیط زیست با در نظر گرفتن شرایط زندگی افراد، برای پیوند آنان با طبیعت و محیط زیست، همچنین دور کردن آنها از زندگی ماشینی و شهرنشینی از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. یکی از روش‌‌های نوین برای افزایش زیباسازی فضا، ایجاد یک محیط دنج برای اوقات فراغت و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی است. در ادامه مطالب به تفاوت آلاچیق و پرگولا دو مورد از اصلی‌ترین سازه‌ها می‌پردازیم.

بررسی تفاوت آلاچیق و پرگولا !

مدرنیته شدن ساخت و سازه با افزایش زیبایی مکان‌های متفاوت روبرو بوده و از اهمیت بالایی برخوردار شده است. افرادی که به دنبال زیباسازی فضای‌های خاص یا به وجود آوردن محیط دنج و دلنشین برای دورهمی‌های خانوادگی و اوقات فراغت هستند، سازه‌های نوین را برمی‌گزینند. پرگولا چوبی و آلاچیق چوبی جزء گروه سازه‌ای محسوب می‌شوند که علاوه‌بر کاربری اصلی، موجب افزایش زیبایی محیط و زیبایی فضاهای بیرونی خواهند شد. به طور معمول این سازه‌ها در فضا‌های گوناگون به کار می‌روند.

برای ساخت پرگولا عموما از ستون و سقف‌های مشبک استفاده می‌شود، که سقف آنها به صورت باز و بعضا بسته اجرا می‌شود. لازم به ذکر است که برخی مواقع و به درخواست کارفرما طراحی سقف این فضا طوری است، که محیط درونی آن در مقابل سرما و گرما ایمن نیست. اصلا هم ساخت پرگولا بدون سقف و تنها ایجاد سایه است. به همین علت سقف یا چادر برای آنها در نظر گرفته نشده است. اما آلاچیق به صورت فضا‌های سرپوشیده طراحی می‌شود که طرح ‌های گوناگون شیروانی و گنبدی دارد. این سازه همچون پرگولا برای تفریح و دورهمی‌ها بهترین گزینه است. در قدیم از آلاچیق در مکان‌های عمومی و تفریحی مانند جنگل و پارک استفاده می‌شد. اما این روزها در روف گاردن، محوطه یا حیاط باغ و ویلا نیز بسیار کاربرد دارد.

تفاوت آلاچیق و پرگولا چیست ؟

تفاوت پرگولا و آلاچیق در ساختار کاملا مشخص است. به این معنا که پرگولا سازه‌ای سایبانی و تنها جهت ایجاد سایه است که البته قابلیت تغییرات را به درخواست کارفرما دارد. اما آلاچیق سازه‌ایست که عموما به صورت بسته و به جهت ایجاد فضای امن برای تمامی فصول طراحی خواهد شد. که البته این سازه نیز همچون پرگولا قابلیت سفارشی سازی را دارد. به طور معمول برای ساخت آلاچیق و هم پرگولا بیشتر چوب یا محصول مدرن‌تر یعنی چوب پلاس یا همان چوب پلاست به کار می‌رود. که به دلیل ساختار و مقاومت مصالح مورد استفاده، پایداری زیادی دارند. آلاچیق طوری طراحی شده که سقف آن از مقاومت بیشتری در مقایسه با پرگولا برخوردار است. اما جزء بناهای نوین محسوب می‌‌شود که در مقایسه با آلاچیق ارتفاع، طول و عرض بالاتری دارد.

بررسی تفاوت آلاچیق و پرگولا !

تفاوت آلاچیق و پرگولا در مدت زمان ساخت و اجرا !

یکی از تفاوت‌های آلاچیق و پرگولا در مدت زمان ساخت و اجرای آنهاست. از آنجایی که پرگولا سازه‌ای سبک‌تر از آلاچیق محسوب می‌شود، می‌توان آن را با سرعت بیشتری به اتمام رساند. ضمن اینکه طبق سلیقه شما امکان دارد که این سازه از ویژگی‌های کمتری برخوردار باشد. برای مثال پرگولای بدون سقف سفارش داده باشید. اما آلاچیق سازه‌ای با ساختار پیچیده‌تر است که قطعا در مدت اجرا و ساخت آن تاثیر گذار خواهد بود. به‌علاوه اینکه شاید هنگام سفارش طبق سلیقه شما تغییرات دیگری نیز در ساختار سازه وجود داشته باشد.

اگر از چوب پلاست برای ساخت این سازه‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید در محوطه یکپارچگی و هارمونی ایجاد کرده و محیطی یکدست و متفاوت بوجود آورید. این محصول چند منظوره در زمینه‌های متنوعی کاربرد دارد. برای مثال می‌توان حتی کفپوش دور استخر را با چوب پلاست اجرا کرد. چه بسا از پرگولا در کنار استخر استفاده کنید یا فلاورباکس چوبی را برای زیبایی بیشتر به این نقطه اضافه کنید.

علاوه‌بر اینکه استفاده از این سازه‌های نوین موجب افزایش زیبایی فضای باز و بیرونی می‌گردد، از آنها برای دورهمی‌های دوستانه، خانوادگی، اوقات فراغت و استراحت نیز استفاده می‌شود. این سازه‌ها در بیشتر فضاهای بیرونی همچون: ساختمان، پارک، باغ، محوطه کنار استخر، ویلا و روف گاردن در مدل‌های متفاوت طراحی می‌شوند. با توجه به اینکه پرگولا دارای ساختار زیبایی است، از لحاظ بصری بسیار چشم ‌نواز بوده و همان طور که در مطالب قبلی به آن اشاره شد، در طرح و رنگ‌های متنوع ساخته می‌شود. اکثراً این سازه‌ها با اهدافی مانند دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه در فضاهای زیبا و گذراندن اوقات فراغت ساخته می‌شوند.

تفاوت آلاچیق و پرگولا در مزایا و معایب !

پرگولا و آلاچیق سازهای کاربردی محسوب می‌‌شوند که در اکثر اماکن و فضای باز قابل اجرا هستند. برای تولید پرگولا و آلاچیق از مواد و مصالحی متفاوت به کار می‌رود، که همین امر موجب افزایش زیبایی آنها می‌شود. مزایا و معایب پرگولا و آلاچیق از نکات حائز اهمیت برای معماران محسوب می‌شود، که با توجه به آنها باید طرح خود را اجرایی کنند. در ادامه مطالب چند مورد از مزایا و معایب آنها بیان شده است:

آلاچیق جز سازه‌های مقاوم و مسقف محسوب می‌‌شود، که در مکان‌های تفریحی و فضاهای بازی همچون حیاط باغ و ویلا، کنار ساحل و … به کار می‌رود. اکثرا از آلاچیق برای موارد تفریحی استفاده می‌‌شود، که طراحان می‌توانند در هرجایی که ابعاد و متراژ لازم وجود داشته باشد، این ساز را به وجود بیاورند. فضای آلاچیق کاملاً مستقل و خصوصی است.

تفاوت آلاچیق و پرگولا در مزایا و معایب

به علت نوع طراحی و اجرای پرگولا برای آنها سقف در نظر گرفته نشده است. همین موجب افزایش جذابیت نهایی کار می‌شود. اما به علت نبود سقف این بنا در مقابل عوامل طبیعی برخی مواقع قابل استفاده نمی‌شود. با توجه به این امر امروزه اکثر طراحان برای آنها سقف در نظر گرفته‌اند که در شرایط متفاوت در سال مورد استفاده باشند.

و اما مزایای هر دو سازه عبارتند از:

  • ایجاد فضا و چشم‌ اندازی دل انگیز
  • به وجود آوردن فضای سایه بان
  • ایجاد فضا برای گذراندن اوقات فراغت و دورهمی ها
  • بهترین فضا برای رویش و هدایت گل و گیاه

تفاوت آلاچیق و پرگولا در هزینه !

این سازه‌های زیبا با توجه به سلیقه افراد در اندازه‌های متفاوت با استفاده از مصالح گوناگون ساخته می‌شوند. در هزینه اجرای این سازه‌ها عوامل متفاوتی تاثیر گذار هستند. برای مثال اگر از پروفیل چوب پلاست در ساخت این سازها استفاده شود قطعا قیمت به روز چوب پلاست در هزینه آخر تاثیر مستقیم خواهد داشت. از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در هزینه طراحی و به وجود آوردن پرگولا و آلاچیق می‌توان به مواد و مصالح به کار رفته و اندازه در نظر گرفته شده اشاره کرد. همانطور که می‌دانید برای ساخت آلاچیق می‌توان از چندین مصالح گوناگون استفاده کرد که هر یک از آنها قیمت متفاوتی دارند.

به دنبال افزایش ساخت و ساز ویلا و ساختمان‌ها، طراحان و معماران برای اجرای طرح متفاوت با نمونه‌های قدیمی و به وجود آوردن ساخت و سازی موفق و سودآور، آلاچیق‌ها را طراحی می‌کنند که موجب افزایش زیبایی محوطه می‌شود، اما لازم به ذکر است که در زمان طراحی و اجرای آلاچیق و پرگولا باید به این نکته توجه شود که اکثر متریال‌ها در تمام مناطق قابل استفاده نیستند، بنابراین با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق متفاوت، باید محصولی را به کار برد که مناسب هرنوع شرایط آب و هوایی باشد.

نتیجه گیری

در مطالب بالا متوجه شدید که برای افزایش زیبایی، گذراندن اوقات فراغت، برپایی جشن و دورهمی محوطه های گوناگونی در نظر گرفته می شود، که با توجه به سلیقه افراد طراحی متفاوتی دارند. پرگولا و آلاچیق دو نمونه از طراحی های منحصر به فرد با استفاده از مواد و مصالح گوناگون محسوب می ‌شوند که امروزه مورد استقبال اکثر افراد قرار گرفته شده است. این مکان ها با اندازه های متفاوت در باغ، حیاط منازل، روف گاردن و … قابل احداث هستند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *