مقدمه: شاید برای شما نیز این سوال پیش بیاید که محیط های سرسبز و زیبایی که روی سقف بیمارستان، رستوران یا محیط کار طراحی شده اند، دقیقاً چه چیزی می باشند؟ در پاسخ به این سوال باید گفته شود که به این مکان های زیبا و سرسبز روف گاردن می گویند، که بر روی سقف اماکن گوناگون طراحی می شوند و سبب ایجاد زیبایی و طراوت پشت بام های بلا استفاده می شود. روف گاردن یا بام سبز به یک مکان خاص محدود نمی شود. بلکه افراد می توانند با قرار دادن چند گلدان پر از گل های زیبا بر روی بام منزل خود، آن را به روف گاردن تبدیل کنند. در واقع روف گاردن شامل پشت بامی می شود که دارای محیطی برای بازی، سایه بان و گیاه طبیعی می باشد. لازم به ذکر است که روف گاردن های بزرگ باید توسط مهندسین معماری طراحی و ساخته شود. در ادامه مطالب اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار تان قرار داده شده است.

مزایای روف گاردن

روف گاردن یا باغ سبز یک طراحی منحصر به فرد بر روی پشت بام های بلا استفاده است، که موجب افزایش زیبایی محیط  خواهد شد. در واقع روف گاردن مزایای زیادی در محیط احداث شده دارد که در ادامه مطالب به آن ها پرداخته شده است:

به جرأت می ‌توان گفت که اولین مزیت و نقش روف گاردن نقش دکوراتیو و افزایش زیبایی معماری ساختمان است. همان طور که مستحضر هستید که اکثر شن بام ها یک مکان بلا استفاده با چهره نامناسب هستند، بنابراین با طراحی روف گاردن می ‌توان از این مکان بلا استفاده نهایت استفاده را برد و موجب افزایش زیبایی معماری شد.

روف گاردن مزایای چشمگیری مانند افزایش کیفیت هوا، کم شدن آلودگی و متعادل سازی دمای محیط را دارد، زیرا همان طور که مستحضر هستید گیاهان کاشته شده در این مکان، دی اکسید کربن هوا را جذب و اکسیژن تولید می کنند. افراد می توانند اوقات فراغت خود را در روف گاردن های زیبا صرف کنند و از محیط های شلوغ و پر از ترافیک دور باشند.

می توان این طراحی های منحصر به فرد را همانند عایق طبیعی در نظر داشت، این محل های زیبا نور خورشید را دریافت و ذخیره می کنند، که می توان با استفاده از آن از وسایل سرمایشی و گرمایشی بی‌ نیاز شد.

از دیگر مزایای روف گاردن می ‌توان به کشت و برداشت مواد غذایی اشاره کرد، گیاهان و سبزیجاتی که مستلزم شرایط نگهداری خاصی نیستند، را می توان به آسانی در این محیط ها رشد داد.

مزایای روف گاردن در ساختمان ها شهری

برخی از این افراد بر این باورند که احداث روف گاردن هزینه های زیادی در بر   اما بر خلاف تصور، آن ها باید بدانید که با استفاده از روف گاردن در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد، زیرا برای ساخت بام های معمولی هزینه ی کمی در بر گرفته می شود اما هزینه های نگهداری از آن، برای بلند مدت بیش از روف گاردن خواهد بود. این طراحی زیبا علاوه بر افزایش زیبایی محیط، جهت افزایش کیفیت هوای نواحی شلوغ و کاهش آلودگی های موجود در هوا بسیار تاثیر گذار است. افراد می توانند روف گاردن را بر روی پشت بام خود با کم ترین هزینه به وجود بیاورند. برای این محیط زیبا گیاهان، علاوه بر روی زمین، روی دیوار کاشته می شود که موجب جذب دی اکسید کربن موجود در هوا و تبدیل آن به اکسیژن خواهد شد. همچنین بام سبز موجب خنک شدن شهر در ماه های گرم سال می شود.

هدف از ساخت روف گاردن چیست؟

بام باغ در به وجود آمدن آرامش و روحیه افراد نقش تاثیر گذاری دارد. آن ها می توانند حتی در یک زمان کوتاه از تمام استرس، آلودگی و سر و صدا های روزمره دور شوند. افرادی که سعی دارند بام سبز را به عنوان یک مکان دنج و آرام داشته باشند، اما قصد صرف هزینه های بالا را ندارند، میتوانند یک روف گاردن زیبا و کوچک با حداقل مساحت و امکانات به وجود بیاورند، تا با صرف کمترین هزینه بر روی بام خود یک محل مناسب برای استراحت خود فراهم کنند. شاید از مهم ترین اهداف ساخت بام سبز بتوان به کاهش آلودگی های موجود در هوا و افزایش زیبایی محیط اشاره کرد. زیرا همان طور که مستحضر هستید در روف گاردن انواع گیاهان، گل ها و درخت های طبیعی کاشته می شود، که در پاک شدن هوا نقش تاثیرگذاری دارند. بنابراین با طراحی روف گاردن می توان یک باغ کوچک را در فضای پشت بام به وجود آورد و از مزایای فراوان آن بهره مند شد.

قیمت طراحی و اجرای روف گاردن

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قصد طراحی و اجرای روف گاردن را دارید، اما نمی دانید باید برای این کار چقدر هزینه صرف کنید، می توانید از مهندسان طراح کمک بگیرید. آن ها با توجه به نوع پروژه شما، به طور رایگان از مکان مورد نظر بازدید می کنند. سپس با توجه به مقیاس کار و نیاز کارفرما چندین طرح ها با بازه قیمتی مختلف به شما ارائه می دهند. بنابراین شما می ‌توانید با توجه به سلیقه خود و با هزینه اندک یک مکان زیبا، دنج، سرسبز، به دور از استرس و شلوغی های شهر داشته باشید. همان طور که در مطالب قبلی نیز گفته شد با استفاده از چند گلدان ساده و گل های زیبا نیز می توان در پشت بام روف گاردن های زیبا را به وجود آورد. بنابراین به وجود آوردن بام سبز به سلیقه افراد بستگی دارد.

نتیجه گیری

در مطالب بالا متوجه شدید که امروزه به علت افزایش شهرنشینی و زندگی آپارتمان نشینی با کاهش فضاهای سبز مواجه می شویم، بنابراین می توان از فضای پشت بام برای ایجاد بام های سبز استفاده کرد. به وجود آوردن روف گاردن در پشت بام مزایای زیادی دارد که مهم ترین آنها کاهش آلودگی است. افراد می توانند برای استراحت، دور بودن از استرس های کاری و مشغله های زندگی خود با یک طراحی خلاقانه و حتی با کمترین هزینه یک محیط دنج و آرام را بر روی پشت بام و خود فراهم آورند و یک محیط امن برای بازی کودکان خود داشته باشند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای