بلاگ چوب پلاس

چه گیاهان، گل‌ها و درختانی برای پشت بام مناسب هستند ؟

چه گیاهان، گل‌ها و درختانی برای پشت بام مناسب هستند ؟

تصور کنید به پناهگاه سرسبز خصوصی خود، در بالای ساختمانی که در آن زندگی می‌کنید، قدم می‌گذارید. چه لذتی دارد، درست است؟
باغ‌های پشت بامی یا همان روف گاردن که امروزه بیشتر با چوب پلاست طراحی و اجرا می‌شوند، یک روش منحصر به فرد هستند که فرصتی برای پرورش کشاورزی شهری، زیبایی و آرامش را به شما ارائه می‌دهند.
با این وجود، انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن برای فضای رشد در بهار خواب پشت بام نیاز به بررسی دقیق دارد. خوشبختانه، این پست قصد دارد به شما علاقه مندان به باغبانی در پشت بام کمک کند.
هیچ لیستی از گیاهان مقاوم در پشت بام تایید شده وجود ندارد. انتخاب گیاهان شما نیاز به آزمون و خطا دارد. راستش را بخواهید، به استثنای درختان بلند، بیشتر گیاهان و درختچه‌ها روف گاردن به آسانی رشد می‌کنند.
بسیاری از پشت بام‌ها ریزاقلیم‌های کوچکی هستند که می‌توانند گیاهانی را که در سطح زمین مقاوم نیستند، پرورش دهند. اگر فضا کافی دارید و تمایل دارید، می‌توانید گیاهان لطیف را برای زمستان به پشت بام بیاورید. گیاهان یکساله به آبیاری مکرر نیاز دارند.

نکات زیر با هدف ارائه راهنمایی و افشای اسرار تبدیل پشت بام به یک بهشت سبز شکوفا است.

چه گیاهانی برای پشت بام مناسب هستند ؟

چه گیاهانی برای پشت بام مناسب هستند ؟

چه گیاهانی برای پشت بام مناسب هستند ؟

به دنبال گیاهان آفتاب گیر و سایه دوست برای پشت بام باشید !

شما می‌توانید تقریباً هر چیزی را در فلاورباکس چوبی یا گلدان‌های مناسب روف گاردن بکارید. از آنجایی که بیشتر باغ‌های پشت بام در طول روز بسیار گرم می‌شوند، گیاهان مقاوم به خشکی برای روف گاردن شهری توصیه می‌شود. کاربرد سایبان یا پرگولا چوبی که سازه سبک پشت بام محسوب می‌شود، نیز ایده جذابی خواهد بود. زیرا گیاهان پیچک و رونده به راحتی بر روی این سازه رشد می‌کنند و سایه را فراهم می‌کنند. همچنین باید نور خورشید و سختی منطقه را در نظر بگیرید. از آنجایی که پشت بام‌ها گرما را نگه می‌دارند، می‌توانند اقلیمی‌های کوچکی را ایجاد کنند که در یک منطقه بالاتر از یک باغ روی زمین شناور باشند.

شما به گیاهان روف گاردنی نیاز دارید که بتوانند گرما را تحمل کنند، اما از آنجایی که آنها در فلاورباکس قرار دارند، احتمالاً تحمل سرما را بهتر از باغ‌های کاشته شده در زمین خواهند داشت.

شرایط پشت بام می‌تواند نابخشودنی باشد، با آفتاب سوزان و بادهای بی‌امان که بر صحنه حاکم است. خوشبختانه گیاهانی وجود دارند که می‌توانند در چنین شرایطی رشد کنند.

گیاهان روف گاردن

گیاهان روف گاردن

لانتانای پر جنب و جوش در مکان‌های آفتابی مانند باغ‌های روی پشت‌بام رشد می‌کند و شکوفه‌های آن را قادر است، پروانه‌ها و بعضا پرندگان را به خود جذب کند. رزماری با سوزن‌های معطر و تطبیق پذیری آشپزی‌اش، آفتاب را نیز با آغوش باز در آغوش می‌گیرد. از نمونه‌های دیگر گیاهان آفتاب دوست، می‌توان به گل روزنه، سدوم، گیلاس و مانند آن اشاره کرد.
برای کسانی که به دنبال فضایی خنک‌تر هستند، سرخس‌های توری مانند موی دوشیزه و لانه پرنده جذابیت ظریفی را ارائه می‌دهند و محیطی از آرامش ایجاد می‌کنند. نمونه‌های دیگری از گیاهان روف گاردن سایه بان عبارتند از سوسن بوته‌ای، افرای ژاپنی و غیره.

چه گل‌هایی برای پشت بام مناسب است ؟

روف گاردن یا پشت بام را با گل‌های رز، بگونیا، گل اطلسی یا پانسی به یک باغ گل رنگارنگ تبدیل کنید. ترکیب گل‌ها و فضای سبز در کنار چوب پلاست ایده فوق‌العاده‌ایست. از این محصول چند منظوره می‌توان به عنوان نه تنها فلاورباکس بلکه برای اجرای سازه، بهترین کفپوش پشت بام، مبلمان و … استفاده کرد. در آب و هوای گرم، طیف وسیعی از گل‌های عجیب و غریب را نیز در اختیار خواهید داشت.
گیاهان چند ساله و ساکولنت: مجموعه بی‌پایانی از گزینه‌های شما در اینجا شامل گیاهان چند ساله عالی روف گاردن مانند علف‌های مختلف، سرخس‌ها و گل‌های مروارید و آسترها و همچنین ساکولنت‌های بسیار کم نگهداری مانند کاکتوس‌ها و آلوئه‌ورا.
برای داشتن یک باغ بام پر جنب و جوش گل اطلسی و گل شمعدانی بهترین انتخاب‌ها هستند. گل‌های زینتی لاله عباسی با شکوفه‌های نارنجی و زرد آتشین خود، در عین معطر بودن، جذابیت عجیب و غریبی را اضافه می‌کنند. از دیگر گونه‌های گل‌های رنگارنگ که به خوبی با فضاهای باغ روی پشت بام رشد می‌کنند، می‌توان به ادریسی اشاره کرد.

چه درختانی برای پشت بام مناسب است ؟

درختان و درختچه‌های کوتوله: به سراغ درختان و درختچه‌های زینتی مانند افرا ژاپنی، خرچنگ یا درختان لیمو و همچنین مخروطیان کوتوله، ارس و کاج بروید. یک فلاورباکس چوبی بزرگ برای آنها تهیه کنید. اما مطمئن شوید که بام می‌تواند وزن اضافی را تحمل کند!

چه گل‌هایی برای پشت بام مناسب است ؟

چه گل‌هایی برای پشت بام مناسب است ؟

کاشت سبزیجات در پشت بام !

از سبزیجات خوراکی برای پشت بام بهره ببرید !

از سوی دیگر با کاشت گوجه‌فرنگی گیلاسی، فلفل و حتی سبزی‌های برگ‌دار در گلدان‌های مناسب رشد خواهند کرد. اینگونه در طول سال با محصولات تازه و ارگانیک از شما پذیرایی می‌کنند. مارپیچ‌های گیاهی فشرده، مملو از ریحان، پیازچه و پونه کوهی، عطر و طعم فضایی منحصر بفرد را در پشت بام ایجاد خواهند کرد.
در واقع سبزیجات خوراکی به راحتی در پشت بام رشد می‌کنند ؟ گوجه فرنگی، تربچه، فلفل، خیار، کلم بروکلی، کدو سبز، کاهو… فقط برخی از گزینه‌های هستند که به آسانی رشد می‌کنند.
برخی از ساده‌ترین گیاهان خوراکی گلدانی برای رشد در روف گاردن، از جمله: ریحان، پیازچه، جعفری، آویشن و نعناع. ایده آل برای اضافه کردن کمی طعم اضافی به غذاهای شما !

کاشت سبزیجات در پشت بام ! / کاشت سبزیجات در روف گاردن

کاشت سبزیجات در پشت بام ! / کاشت سبزیجات در روف گاردن

گیاهان سخت و کم نگهداری را در باغ پشت بام بگنجانید !

هر باغبانی که روی پشت بام است، وقت کافی برای ایجاد فضای سبز روف گاردن را ندارد. خوشبختانه، گزینه‌های عملی وجود دارد که می‌توانید به باغ پشت بام اضافه کنید. به عنوان مثال می‌توان به ساکولنت‌ها، اسطوخودوس و گونه‌های علف زینتی کم نگهداری اشاره کرد.
ساکولنت‌ها با برگ‌های گوشتی و ذخیره کننده آب خود بدون نیاز به مراقبت بیش از حد در آفتاب رشد می‌کنند. آنها به قادرند به محیط رنگ سبز، بنفش و قرمز پر جنب و جوش اضافه کنند.
علاوه‌بر این، اسطوخودوس، با رایحه آرام بخش و طبیعت مقاوم به خشکی، یک انتخاب فوق العاده کم هزینه است.
در نهایت، علف‌های زینتی مانند فسکوی آبی و چمن موهلی را فراموش نکنید، که به زیبایی در نسیم تاب می‌خورند و به واحه شهری شما جذابیت بافتی اضافه می‌کنند.

برخی گیاهان خوب روف گاردن، گیاهانی با سیستم ریشه محدود هستند که به خاک زیادی نیاز ندارند. مانند گیاهان و سبزیجات، گیاهان چند ساله کوچکتر تا متوسط. درختان و درختچه‌ها به خاک بیشتر و گلدان‌های بزرگ‌تر نیاز دارند، اما برای تأثیرگذاری به تعداد کمتری از آنها نیاز دارید.

چه درختانی برای پشت بام (روف گاردن) مناسب است

چه درختانی برای پشت بام (روف گاردن) مناسب است

نگاهی فراتر از فضای سبز در پشت بام: این چیزی بیش از انتخاب گیاه شماست

به یاد داشته باشید، باغ پشت بام، گسترش فضای زندگی است. از این‌رو، می‌توانید ویژگی‌های اضافی را در نظر بگیرید تا باغ را به یک منطقه زندگی مساعد تبدیل کنید.
برای حفظ حریم خصوصی و علاقه بصری، می‌توانید عناصر عمودی مانند گیاهان پیچک یا رونده را در نظر بگیرید. گل یاس با شکوفه‌های زنگوله‌ای شکل یا پیچ امین الدوله معطر، دیوارهای پشت بام شما را با زیبایی معطر می پوشاند. علاوه‌بر این، آنها می‌توانند پوششی ارائه دهند که شما را از توجه ناخواسته همسایگان با مناطق پشت بام محافظت می‌کند.
همچنین فراموش نکنید که آب نماها را به فضای پشت بام خود اضافه کنید. به عنوان مثال، یک حمام پرندگان کوچک یا فواره چکاننده، پرندگان را جذب می‌کند و یک عنصر آرامش بخش به پناهگاه پشت بام شما می‌افزاید. آبنماها، خنکی خاصی را به فضای پشت بام شما می‌دهند.

نکات اضافی باغبانی پشت بام که باید درباره آنها بدانید

دستیابی به موفقیت در باغبانی پشت بام یک شبه اتفاق نمی افتد. برای رسیدن به نتایجی که به دنبالش هستید، باید زمان و تلاش خود را صرف کنید. علاوه بر این، شما نیاز به دانش مناسب در راه اندازی و مدیریت باغ پشت بام خود دارید.
برای کمک به شما، نکات مفید باغبانی روف گاردن را در زیر بررسی کنید.

چه گیاهان، گل‌ها و درختانی برای پشت بام مناسب هستند ؟

چه گیاهان، گل‌ها و درختانی برای پشت بام مناسب هستند ؟

درمورد قرار گرفتن در معرض خورشید و الگوهای باد در محل خود تحقیق کنید تا گیاهان روف گاردنی را انتخاب کنید که با آب و هوای کوچک روی پشت بام شما مناسب هستند.
گیاهان با نیاز آبی مشابه را با هم گروه کنید تا آبیاری ساده شود. این به شما کمک می‌کند تا سیستم آبیاری را به طور موثر مدیریت کنید و در قبض آب ماهانه خود صرفه جویی کنید.
یک سیستم جمع آوری آب باران در پشت بام خود راه اندازی کنید تا بتوانید از آب باران برای نیاز آبی گیاهان روف گاردن استفاده کنید. نه تنها در حقوق ماهیانه آب صرفه جویی می‌کنید، بلکه نقش خود را در حفظ محیط زیست نیز انجام می‌دهید.
بیش از حد کود ندهید، زیرا می‌تواند به گیاهان آسیب برساند و رواناب را آلوده کند. در صورت امکان از کودهای آلی مانند کودهای حیوانی یا مواد گیاهی دور ریخته شده استفاده کنید.
حشرات مفیدی مانند کفشدوزک را برای مبارزه با آفات گیاهی به طور طبیعی جذب کنید.
به طور منظم گیاهان روف گاردن را از نظر علائم بیماری یا آفات بررسی کنید و به سرعت آنها را برطرف کنید.
روش‌های کاشت گلدان سالم را تمرین کنید. به سراغ ظروف سبک اما محکم بروید تا از سنگینی بیش از حد ساختار پشت بام جلوگیری کنید. محصولاتی همچون چوب پلاست که ضد آب بوده و با محیط زیست دوست هستند را انتخاب کنید که بتواند در برابر عناصر مقاومت کند.
یک سیستم زهکشی قابل اعتماد برای گیاهان و منطقه پشت بام راه اندازی کنید تا از تجمع آب اضافی جلوگیری کنید. آب بیش از حد می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود که در نهایت باعث از بین رفتن گیاهان پشت بام شما می‌شود.
گیاهان را بر اساس رنگ، ارتفاع و بافت برای علاقه بصری گروه بندی کنید. برای افزایش جذابیت بصری، ترکیبات مختلف گیاهان روف گاردن و همچنین گلدان‌ها را با هم ترکیب کنید.
به یاد داشته باشید، باغ پشت بام یک بوم خالی برای آرزوهای سبز شما است. چراغ‌های رشته‌ای را برای بعد از غروب نصب کنید. برای صبح‌های آرام با یک فنجان قهوه یا گردهمایی‌هایی با نور ستاره‌ها با دوستانتان یک صندلی راحت ترتیب دهید. اینها تنها نمونه‌هایی هستند که می‌توانید در زیباسازی فضای باغ پشت بام امتحان کنید. برای راهنمایی بیشتر، می‌توانید با یک طراح داخلی آموزش دیده و پیمانکار همکاری کنید.
یک متریال محکم همچون چوب پلاست برای ساخت عناصری در پشت بام انتخاب کنید که در برابر حوادث شدید آب و هوایی بادوام باشد.

نتیجه گیری

تبدیل پشت بام به یک پناهگاه سرسبز فراتر از انتخاب گیاهان است. این در مورد ایجاد فضایی است که شخصیت شما را منعکس کند و رفاه شما را نیز پرورش دهد.
بنابراین، کشاورز درون شهری خود را آزاد کنید، وسعت غرق شده در آفتاب را در آغوش بگیرید و شاهد شکوفایی پشت بام خود در یک واحه پر رونق باشید. با انتخاب گیاهان مناسب و کمی خلاقیت، در کمترین زمان از زیبایی و فضل پناهگاه بلند خود لذت خواهید برد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *