بلاگ چوب پلاس

تفاوت چوب پلاست و ترمووود

تفاوت چوب پلاست و ترمووود

در این مطلب از چوب پلاس قصد داریم، درباره تفاوت چوب پلاست و ترمووود و شناخت بیشتر این دو محصول اطلاعاتی را ارئه دهیم. از آنجایی که در بازار ساخت و ساز، همینطور طراحی و معماری کاربرد این محصولات پیشرفت چشمگیری داشته، بنابراین آشنایی هرچه بیشتر با آنها، موجب کاربری آسان‌تر خواهد شد.

چوب به عنوان ماده‌ای پرکاربرد در دکوراسیون داخلی و خارجی، همینطور طیف گسترده‌ای از طراحی و معماری، تقاضای زیادی دارد.

چوب ترمووود یک چوب محبوب خانگی است که کیفیت چوب گرمسیری را دارد. هر آنچه که باید در مورد این چوب اصلاح شده بدانید، در این مطلب اشاره شده است. چوب ترمووود چیست ؟ چگونه ساخته می‌شود ؟ از چه مواد اولیه‌ای تشکیل شده و چه خواصی دارد ؟ مزایا و معایب چوب  ترمووود چیست ؟ برای چه کاری می‌توان از آن استفاده کرد؟ چگونه آن را تمیز کرد ؟

تفاوت چوب پلاست و ترمووود در کاربری آنها !

اولین و اصلی‌ترین گزینه‌ای که در تفاوت چوب پلاست و ترمووود باید به آن اشاره کرد، نوع کاربری آنهاست. به این معنا که چوب پلاست محصولی مختص فضای باز و نیمه باز طراحی و تولید شده است. که برخی مواقع در دکوراسیون داخلی همچون طراحی سقف کاذب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب ترمووود اما در فضای باز و داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترجیحا بهتر است از ترمووود در دکوراسیون داخلی استفاده شود. زیرا در فضای باز و بیرونی قابلیت‌هایی که چوب پلاست دارد بسیار بیشتر از ترمووود است.

بنابراین به این نتیجه رسیدیم که چوب پلاست بهترین انتخاب برای دکوراسیون فضای باز و نیمه باز خواهد بود. حال آنکه ترمووود بیشتر در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. به همین علت اگر به متریال‌های چوبی علاقه زیادی دارید، می‌توانید ترکیبی از این دو محصول را برای دکوراسیون بیرونی و داخلی استفاده کنید.

تفاوت چوب پلاست و ترمووود در تولید آنها !

تفاوت چوب پلاست و ترمووود در تولید آنها این گونه است که برای ساخت چوب پلاست از مواد اولیه مرغوب یعنی تراشه‌های چوب طبیعی به اضافه برخی افزودنی‌ها و همینطور بازیافت پلاستیک مرغوب برای افزایش دوام آن استفاده می‌شود. برای تولید این محصول نیازی به قطع درختان و آسیب به طبیعت نیست. همین باعث می‌شود تا به عنوان محصول دوستدار محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد.

در حالی که ترمووود (Thermowood) از چوب طبیعی حرارت دیده شده، تولید می‌شود. به همین علت از مقاومت کمتری در برابر چوب پلاست برخوردار بوده و بیشتر برای دکوراسیون داخلی مناسب است.

ترمووود چیست ؟

ترمووود (Thermowood) محصولی است که تنها از طریق چوب حرارت دیده بدست می‌آید و از نظر حرارتی اصلاح شده است. محصول نهایی، توسط یک فرآیند حرارتی ایجاد می‌شود که در آن چوب جامد پردازش شده و دست آخر به ترمووود تبدیل می‌شود. که بر اساس: خشکی، افزایش دما و عملیات حرارتی، ترمو و خواص آن را حفظ می‌کند.

تفاوت چوب پلاست و ترمووود در کاربری آنها !

فرمول ساخت چوب ترمووود چیست ؟

چوب درختان بومی معمولاً در صورت استفاده در فضای باز عمر محدودی دارد. با استفاده از فرآیندهای خاص می‌توان آن را مقاوم‌تر در برابر آب و هوا ساخت. این شامل عملیات حرارتی است که با آن چوب حرارتی یا همان ترمووود ایجاد می‌شود. این کار با گرم کردن آن با بخار داغ در حالی که اکسیژن کم است، انجام می‌شود تا چوب شروع به سوختن نکند.

دما حداقل 160 تا 250 درجه سانتیگراد است. خشک کردن الوار تا رطوبت صفر درصد مهم است، زیرا الوارهای عملیات حرارتی معمولاً در هنگام تحویل دارای رطوبت حدود پنج درصد هستند. این امر با افزایش دما و عملیات حرارتی کاملاً عاری از مواد شیمیایی همراه است. ساختار چوب تغییر می‌کند. به عنوان مثال، این درمان، دوام و مقاومت در برابر رطوبت را بهبود می‌بخشد. گرما سطح آن‌ را نیز آب بندی می‌کند تا قارچ‌ها و سایر آفات یا حتی چوب‌های تخریب کننده دیگر تهدیدی نباشند.
این بدان معنی است که چوب‌های محلی را می‌توان در فضای باز و در مناطق مرطوب نیز فرآوری و استفاده کرد. همانطور که چوب در اثر عملیات حرارتی در برابر رطوبت مقاوم‌تر می‌شود، کمتر متورم و جمع می‌شود. حتی با گذشت سال‌ها، شکل اصلی خود را حفظ می‌کند.

مزایای حرارت دادن چوب ترمووود چیست ؟

زیبایی چوب با عملیات حرارتی حفظ می‌شود. رنگ تیره ای که چوب به دست می‌آورد، بسیار ظریف است. چوب اصلاح شده حرارتی یا همان چوب ترمووود نیز به دلیل رطوبت کمتری که دارد بسیار سبک‌تر از چوب معمولی است.

بدون تراشه بودن آن نیز یک مزیت است. این باعث می‌شود که برای استفاده با پای برهنه مناسب باشد. با مراقبت مناسب، ترمووود را می‌توان به مدت 30 سال یا بیشتر در دکوراسیون داخلی استفاده کرد. در نهایت، خواص دقیق بسته به نوع چوب و فرآیند تحت درمان بسیار متفاوت است.
چوب ترمووود تیره‌تر از چوب طبیعی است و در برابر آب و هوا و پوسیدگی مقاوم‌تر است. ظرفیت‌های عایق آن بهتر است، تغییر شکل بسیار کمتری در اثر رطوبت متحمل می‌شود و پایدارتر است. فرآیند تولید، پایداری ابعادی و دوام بیولوژیکی چوب را بهبود می‌بخشد. اگر می‌خواهید رنگ طبیعی ترمووود را حفظ کنید، توصیه می‌شود چوب را با روغن بذر کتان درمان کنید.

مزایای چوب ترمووود چیست ؟

در مقایسه با چوب استوایی که جنگل‌های بارانی را به خطر می‌اندازد، چوب ترمووود جایگزینی زیست محیطی است، زیرا چوب بومی است. چوب‌های عملیات حرارتی شده را می‌توان به طور کامل بازیافت کرد و با سوزاندن دفع کرد. همچنین نیازی به درمان شیمیایی ندارد. با توجه به کاهش هدایت حرارتی، عایق و تعادل انرژی بهبود یافته است. با این حال تمامی اینها باعث نمی‌شود تا این محصول برای ساخت سازه‌هایی همچون پرگولا چوبی یا آلاچیق چوبی استحکام کافی را داشته باشد. بنابراین بهتر است به دنبال ساخت آلاچیق چوب پلاست یا پرگولا چوب پلاست و … برای فضای بیرونی باشید.

چوب در برابر قارچ‌ها، حشرات و سایر آفاتی که آن را تخریب می‌کنند، مقاومت بیشتری دارد و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد. همچنین در برابر آب و هوا مقاوم‌تر است. جذب رطوبت چوب را کاهش می‌دهد. اگر قیمت چوب را با دوام آن مقایسه کنید، نسبت قیمت به عملکرد، بسیار خوب است.

معایب ترمووود چیست ؟

چوب مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش نیست، همانطور که برای هر چوب معمولی تصفیه نشده شناخته شده است و تقریباً همیشه بسته به کاربرد مورد نظر نیاز به یک درمان سطحی دارد. بنابراین بهترین گزینه این است که برای فضای باز از چوب پلاست به جای ترمووود استفاده کنید. اما اگر از این محصول در محیط بیرونی استفاده کردید، محصولات مناسب جلوگیری از آسیب برای استفاده در فضای باز عبارتند از: روغن‌های حفاظت از چوب، نقاشی یا رنگ آمیزی چوب.

روغن همچنین منافذ را می ‌ندد و باعث می‌شود، آلودگی یا کثیفی‌ها ته نشین نشوند. این تمیز کردن را ساده می‌کند. محصولات مناسب جلوگیری از آسیب برای استفاده در فضای داخلی: نقاشی و رنگ آمیزی، موم کاری، روغن کاری.

در طول عملیات حرارتی، رطوبت از چوب حذف می‌شود. که این مزیت‌های ذکر شده را دارد. با این حال، در همان زمان، شکننده‌تر می‌شود. این به ویژه برای درختان مخروطی صادق است. بنابراین، از چوب حرارتی به عنوان یک عنصر باربر، به عنوان مثال، برای سکوی اتومبیل استفاده نکنید.

ترمووود چیست ؟

کاربری چوب ترمووود چیست ؟

به لطف عملیات حرارتی، می‌توان از چوب‌های محلی استفاده کرد که قبلاً فقط برای چوب‌های استوایی مانند ساج در نظر گرفته شده بودند. چوب ترمووود بیشتر در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. در داخل ساختمان برای کف، دیوار و سقف می‌توان از این محصول به طور گسترده استفاده کرد. عناصر داخلی ساخته شده از چوب ترمووود با ظاهر و طرح رنگ خاص خود تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

در فضای باز، جایی که چالش‌ها به طور قابل توجهی سخت‌تر هستند، می‌توان از چوب پلاست بجای ترمووود استفاده کرد، به عنوان مثال: روکش نما، باغ‌ها و مبلمان، دروازه‌ها و ورودی‌ها، نرده‌ها و پارتیشن بندی‌ها، کفپوش فضای باز، فلاورباکس و … که به طور مستقیم در محیط بیرونی قرار گرفته‌اند.

چگونه چوب ترمووود را تمیز کنیم ؟

ترمووود اساساً نیاز به تعمیر و نگهداری پایینی دارد و در فضای داخلی بسیار بادوام است. نیازی به رنگ آمیزی منظم ندارد. با این وجود، مراقبت از چوب می‌تواند ارزشمند باشد. برای جلوگیری از سفید شدن و تمیز کردن راحت‌تر می‌توانید آن را روغن کاری کنید. آلودگی سخت‌تر به چوب روغنی می‌چسبد.

نتیجه گیری در مورد چوب ترمووود

چوب ترمووود، یعنی چوب خانگی و اصلاح شده حرارتی، بدون استفاده از مواد شیمیایی، با اثر گرما تولید شده است. این دوام را برای استفاده در محیط داخلی به خصوص مناطق با رطوبت بالا بهبود می‌بخشد. چوب ترمووود بسیار سخت و از نظر ابعادی پایدار است. از نقطه نظر اکولوژیکی، به دلیل صرفه جویی قابل توجهی در استخراج منابع و مسیرهای حمل و نقل کوتاه‌تر، جایگزینی سازگار با محیط زیست برای چوب استوایی است. استفاده‌های احتمالی زیادی وجود دارد.

WPC چوب پلاست یک ماده کامپوزیت ترموپلاستیک است که از الیاف چوب و رزین‌های پلاستیکی ساخته شده است. ماده‌ایست که دوام بسیار بالایی دارد، حاوی تراشه نیست و در برابر لغزش مقاوم است. نیازی به نگهداری خاصی ندارد و بارها و بارها قابل بازیافت است. بسیار مقاوم بوده و تحت تأثیر حشرات، اشعه ماوراء بنفش، رطوبت بالا، نوسانات دما و غیره قرار نمی‌گیرد. بنابراین بهترین جایگزین چوب ترمووود در فضای باز و بیرونی خواهد بود.

چوب پلاست یا ترمووود ؟ کدام را انتخاب کنیم ؟

جدا از فواید پروفیل چوب پلاستیک، مهم است که مشخص شود این محصول دقیقا چیست. ما در مورد یک ترکیب 100٪ زیست محیطی صحبت می‌کنیم که با زباله‌های پلاستیکی بازیافتی با کیفیت بالا ساخته شده است. از نظر زیبایی ظاهری مشابه چوب دارد و می‌توان از آن در هر فضای بازی استفاده کرد.

بله، چوب پلاستیک علاوه‌بر اینکه ظاهری مشابه چوب معمولی دارد، مزایای دیگری نیز دارد که شایسته است به تفصیل بیان شود.

تفاوت چوب پلاست و ترمووود در تولید آنها !

تفاوت چوب پلاست و ترمووود در مزایای آنها !

چوب پلاست در برابر رطوبت مقاوم است و در برابر هر گونه آب و هوای نامساعد نیز مقاوم است.

ضد آب و ضد رطوبت است و حتی به عنوان کفپوش دور استخر نیز کاربرد دارد. بنابراین مدت زمان طول عمر آن بسیار بیشتر از چوب معمولی است.

هرگز تغییر رنگ نمی‌دهد، زیرا در سطح خود دچار سایش یا فرسایش نمی‌شود.

سختی آن مانند چوب معمولی است، بنابراین می‌توان آن را با همان ابزار پردازش و کار کرد.

نیازی به نگهداری ندارد، در صورت کثیف شدن به راحتی قابل شستشو است.

حشرات یا آفات را جذب نمی‌کند، زیرا پلاستیک جزء اصلی آن است، بنابراین برای زندگی هیچ حشره‌ای مناسب نیست.

چوب پلاستیک ترک دچار شکستگی یا ترک خوردگی نمی‌شود، زیرا دارای سطحی صاف و فشرده است که در برابر گذر زمان مقاوم است.

تفاوت چوب پلاست و ترمووود در مزایای زیست محیطی !

مهم‌تر از همه، چوب پلاست دارای مزایای زیست محیطی است:

چوب پلاست با بازیافت چوب و پلاستیک تولید می‌شود، به همین دلیل است که با کاهش زباله‌های پلاستیکی تولید شده توسط جامعه روبرو خواهیم شد.

این روش به کاهش زباله‌های پلاستیکی کمک می‌کند، که یک مزیت زیست محیطی بزرگ است. پلاستیک یکی از بزرگترین مشکلاتی است که اکوسیستم ما به خطر می‌اندازد و تاثیر زیادی در گرمایش جهانی دارد. بنابراین بازیافت آن ضروری است.

برخلاف چوب معمولی که با جنگل‌های بومی سازگار نیست، به قطع درختان و جنگل زدایی کمک نمی‌کند. با استفاده از چوب‌های اکولوژیکی ما نه تنها به حفظ گیاهان، بلکه به جانوران گونه‌هایی که در جنگل‌ها و پارک‌های ما زندگی می‌کنند، کمک می‌کنیم.

در نهایت، کاربردهای چوب پلاستیک دقیقاً مشابه چوب معمولی است. ما می‌توانیم از این محصول هم برای ساخت سازه‌های کوچک مانند: فلاورباکس، قفسه یا کشو و هم برای ساخت‌وسازهای پیچیده‌تر مانند: پرگولاها، آلاچیق‌ و … استفاده کنیم. روف گاردن، پاسیو و استخر، صندلی‌ها و میزها و حتی گالری‌ها نیز از مواردی هستند که با این محصول قابل اجرا هستند. در نتیجه، الوار پلاستیکی مانند چوب پلاست آینده ساخت و ساز پایدار است و یک گزینه عالی است که امیدواریم به زودی شاهد موارد بیشتری در بازار باشیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *