مقدمه: آیا می دانید پرگولا و آلاچیق چیست؟  آیا با کاربرد آن آشنایی دارید؟ امروزه سازه های گوناگونی در محوطه سازی اجرا می‌ شود، که بهترین فضا برای نشیمن و غذا خوری محسوب می ‌شود. در واقع افرادی که می‌ خواهند در فضای زیبا دورهمی ‌های خانوادگی و دوستانه بر پا کنند، پرگولا بهترین گزینه برای آندها می باشد. در واقع می توان پرگولا را به عنوان سایه بان در فضای باز محسوب کرد، که با سایر سازه ها متفاوت است. تا انتهای مطالب همراه ما باشید، تا اطلاعات بیشتری درباره پرگولا به دست بیاورید.

پرگولا چیست؟

مهندسان معمار در زمان محوطه سازی مجتمع، خانه و ویلا از پرگولا به عنوان سایه بان استفاده می‌ کنند. برخی از افراد بر این باورند که پرگولا و آلاچیق یکسان می باشند، در حالی که آن ها دارای تفاوت هایی هستند.  به طور معمول برای ساخت پرگولا از چوب استفاده می شود، که دارا بودن سقفی مشبک از ویژگی های بارز آن است. در واقع سقف پرگولا باعث به وجود آمدن نیم سایه می ‌شود، اما آلاچیق یک سقف پوشیده دارد، که در تمام فصول سال قابل استفاده است. پرگولا یک سازه ۴ ضلعی است که چهار ستون در گوشه های آن قرار دارد. برخی مواقع از سنگ برای ساخت ستون های آن استفاده می شود.

آشنایی با کاربرد های پرگولا

در مطالب بالا متوجه شدید که پرگولا به عنوان سایبان در محوطه های مختلف به کار می رود، اما در ادامه مطالب سعی داریم کاربرد های پرگولا را برایتان توضیح دهیم:

طراحی مسیر زیبا

برای افزایش جذابیت یک مسیر می توان پرگولا را به کار برد. هنگام طراحی پرگولا برای مسیر می توان از گیاهان رونده استفاده کرد، تا سقف سازه را پوشش دهند و یک مسیر سبز و زیبا را به وجود بیاورند. همچنین اگر برای دیواره های پرگولا از صفحات مشبک فلزی و چوبی استفاده شود، زیبایی آن را دوچندان خواهد کرد.

سایه بان

همان طور که متوجه شدید مهم ترین کار برد پرگولا به وجود آوردن سایه در محوطه های متفاوت می باشد، که در محوطه های مختلفی با سقف یا بدون سقف طراحی می شود. در واقع با توجه به کارایی آن و میزان استفاده از پرگولا، باید سقف برای آن نظر گرفته شود. به طور معمول برای پرگولا سقف شفاف یا کاملاً پوشیده در نظر گرفته می ‌شود.

تکیه گاه برای گیاهان رونده

برای افزایش زیبایی محوطه کاشت گیاهان رونده بسیار تاثیرگذار است، که بیشترین کاربرد را در محوطه سازی دارند. بنابراین برای افزایش زیبایی پرگولا کاشت گیاه رونده در نزدیکی آن بسیار حائز اهمیت است. شما می توانید با توجه به سلیقه خود از گیاه رونده برای پوشش کامل یا نیمه پوشیده پرگولا استفاده کنید.

برپایی مهمانی های متفاوت

اکثرا برای طراحی پرگولا صندلی و سکو به کار می رود و بهترین فضا برای نشستن و دورهمی ها محسوب می شود، که این مورد را می توان از مهم ترین کاربردهای پرگولا دانست. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که دوست دارید در فضای باز دورهمی تشکیل دهید. پرگولا برای شما بهترین گزینه است، زیرا این سازه به عنوان بهترین مکان در فصل تابستان برای برپایی مهمانی در نظر گرفته می شود.

طراحی تراس زیبا

از پرگولا می توان برای به وجود آوردن سقف مشبک در تراس منازل استفاده کرد. زیرا باعث به وجود آمدن یک فضای دنج در تراس می شود. همچنین برای افزایش زیبایی آن می توان گیاهان رونده را به کار برد و یک تراس زیبا به وجود آورد.

جنس پرگولا چیست؟

با توجه به افزایش نیاز محوطه سازی به پرگولا امروزه انواع گوناگون آن تولید و به بازار ارائه می ‌شود، که خریداران می ‌توانند آن را در جنس های گوناگون چوب، فلز، چوب پلاست و ترموود خریداری کنند. لازم به ذکر است که در زمان تهیه پرگولا باید به سایر اجزای محوطه، میزان بودجه و سبک طراحی محوطه توجه داشت. در برخی موارد امکان دارد برای ساخت پرگولا از مصالح استفاده شود، به عنوان مثال، می توان پرگولا را با استفاده از ستون های سنگی و سقف چوبی ساخت. شایان ذکر است که برای افزایش زیبایی این سازه، متریال های گوناگون مثل پارچه و حصیر های رنگی قابل استفاده هستند. همچنین به کارگیری شیشه های رنگی بهترین ایده برای تزیین قسمت های متفاوت آن محسوب می شود.

انواع پرگولا

طراحان محوطه موفق به طراحی پرگولا در انواع متفاوت شده اند. همچنین این ساز با توجه به ساختار و جنس به انواع گوناگونی تقسیم می شود که در ادامه بیان شده است:

اگر بخواهیم پرگولا را با توجه به جنس آن تقسیم بندی کنیم، می توانیم به  پرگولا چوبی، چوب پلاست، فلزی و ترموود اشاره کنیم، اما انواع پرگولا با توجه به ساختار عبارتند از:

پرگولای مستقل

پرگولا را می توان کاملاً مستقل و جدا از ساختمان طراحی کرد، که در چنین مواقعی از چهار ستون برای نگهداری آن به کار می رود.

پرگولای متصل به دیوار

در برخی مواقع از دیوار ساختمان برای یک طرفه پرگولا استفاده می شود، که سازه از یک طرف به دیوار اتصال یافته و از سمت دیگر ایستای خود را به وسیله دو ستون به دست می ‌آورد.

پرگولای پرچین دار

اگر در زمان طراحی پرگولا از دیواره های پرچین دار استفاده شود، یک فضای دنج به وجود می ‌آید که بسیار شبیه آلاچیق می باشد.

پرگولا با سقف بادبانی شکل

برای ایجاد سایه کامل می توان از پارچه، به فرم بادبانی برای سقف پرگولا استفاده کرد. در اصل این نوع پرگولا دارای ظاهری مدرن و شیک می باشد که زیبایی محوطه را دوچندان می ‌کند. با توجه به اینکه در فضای باز طراحی می شود، در هنگام تهیه پارچه باید به جنس آن توجه داشت، تا پارچه های مقاوم در شرایط محیطی خریداری کرد.

پرگولا با سقف شیب دار

با به کار گیری سقف شیبدار برای پرگولا می توان از آن در تمام فصل ها به عنوان نشیمن استفاده کرد.

نکات حائز اهمیت برای ساخت پرگولای زیبا

اگر می خواهید یک پرجولای زیبا داشته باشید باید، به یک سری نکات توجه داشته باشید. یکی از نکات اولیه که باید مورد توجه طراحان قرار بگیرد، تعداد اعضای خانواده و میزان استفاده از آن است، با توجه به این مورد، باید اندازه مناسب را مشخص کرد. اگر محوطه و حیاط مد نظر برای ایجاد پرگولا بدون محدودیت فضایی می باشد، می توان یک پرگولای بزرگ برای دورهمی ‌های خانوادگی و دوستانه ساخت.

اگر می خواهید در پشت بام خود پرگولا را به کار ببرید، باید شرایط آب و هوایی منطقه و وزش باد را در نظر داشته باشید و از کارشناسان در مورد میزان وزن وارده به بام مشورت بگیرید.

انتخاب جنس سازه با مد نظر داشتن اقلیم منطقه زندگی در طول عمر آن بسیار تأثیرگذار است.

توصیه می‌شود از پرگولای مسقف استفاده کنید.

افرادی که علاقمند به فضای سبز هستند می ‌توانند از گیاهان همیشه سبز و گیاهان رونده برای پوشش پرگولا های خود استفاده کنند.

نتیجه گیری

در مطالب بالا خواندید که پرگولا جزو سازه های پر طرفدار در محوطه سازی به شمار می‌ رود، بنابراین شما نیز می ‌توانید در حیاط و باغ خود یک پرگولای زیبا داشته باشید و از فضای آن برای برپایی مهمانی های خانوادگی و دوستانه بهره ببرید. با توجه به سلیقه خود و فضای محوطه ی در نظر گرفته شده می توان پرگولا را در طرح و ابعاد متفاوت ساخت. در واقع ایجاد پرگولا های چوبی و فلزی موجب افزایش امکانات محوطه شما می شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای