دسته‌بندی نشده

پرگولا و آلاچیق چیست

آلاچیق پرگولا

مقدمه: امروزه در پی پیشرفته علم و فناوری ساخت و ساز ها بسیار پیشرفته شده اند. افزایش زیبایی بنا جزء مهم ترین اولویت‌ های پروژه ساخت و ساز محسوب می ‌شود. طراحان و کارشناسان محیط زیست با در نظر گرفتن شرایط زندگی آن ها برای پیوند آنان با طبیعت، محیط زیست و دور کردنشان از زندگی های ماشینی و شهرنشینی از روش های متفاوتی استفاده می کنند، که یکی از روش‌ های نوین برای افزایش زیباسازی فضا و به وجود آورد یک محیط دنج برای اوقات فراغت و دورهمی های دوستانه و خانوادگی ساخت آلاچیق و پرگولا می باشد، که در ادامه مطالب به پرگولا و آلاچیق چیست می پردازیم

مفهوم پرگولا و آلاچیق چیست؟

به دنبال پیشرفت ساخت و سازها، افزایش زیبایی مکان های متفاوت از اهمیت بالایی برخوردار شده است. افرادی که به دنبال افزایش زیبایی مکان های خاص یا به وجود آوردن یک محیط دنج و دلنشین برای دورهمی های خانوادگی و اوقات فراغت هستند پرگولا و آلاچیق بهترین گزینه برای   می باشد، که جزء گروه سازه ای  محسوب می شوند که اکثر انسان ها برای افزایش زیبایی محیط و زیبایی فضا های بیرونی از این سازه استفاده می کنند، به طور معمول از سازه ها در فضا های گوناگون به کار می رود. برای ساخت پرگولا از ستون و سقف های مشبک استفاده می شود، که سقف آن ها به صورت باز و محصور اجرا می شود. لازم به ذکر است که طراحی سقف این فضا طوری است، که محیط درونی آن در مقابل سرما و گرما ایمن نمی باشد، به همین علت چادر برای آن ها در نظر گرفته شده است، اما آلاچیق به صورت فضا های سرپوشیده طراحی می شود که طرح ‌های گوناگون شیروانی و گنبدی دارد، که برای تفریح و دورهمی ها بهترین گزینه هستند. در واقع از آلاچیق در مکان های عمومی و تفریحی مانند جنگل و پارک استفاده می شود.

تفاوت پرگولا و آلاچیق در چیست؟

پرگولا و آلاچیق علاوه بر ظاهر در ساختار و ساز نیز تفاوت دارند. به طور معمول برای ساخت آلاچیق ها از بتن، چوب، سنگ و فلز به کار می رود، که به دلیل ساختار و مقاومت مصالح مورد استفاده، پایداری زیادی دارند، اما پرگولا دارای پایداری کمتری است. آلاچیق طوری طراحی شده که سقف آن از مقاومت بیشتری در مقایسه با پرگولا برخوردار می باشد، اما جزء بناهای نوین محسوب می‌ شود که در مقایسه با آلاچیق ارتفاع، طول و عرض بالاتری دارد.

آلاچیق پرگولا

آلاچیق پرگولا

پرگولا و آلاچیق در چه فضا های به کار می روند؟

علاوه بر اینکه استفاده از این سازه های نوین موجب افزایش زیبایی مکان می گردد، از آن ها برای دورهمی های دوستانه، خانوادگی، اوقات فراغت و استراحت نیز به کار می رود که در اکثر فضا های بیرونی ساختمان، پارک، باغ، محوطه کناره استخر، ویلا و روف گاردن در مدل های متفاوت طراحی می شوند. با توجه به اینکه پرگولا دارای ساختار زیبایی است، از لحاظ بصری بسیار چشم ‌نواز می باشد و همان طور که در مطالب قبلی به آن اشاره شد، در طرح و رنگ های متنوع ساخته می شود. اکثراً این سازه ها را با اهدافی مانند دورهمی ‌های خانوادگی و دوستانه در فضاهای زیبا و گذراندن اوقات فراغت ساخته می شوند.

به دنبال افزایش ساخت و ساز ویلا و ساختمان ها، طراحان و معماران برای اجرای طرح متفاوت با نمونه های قدیمی و به وجود آوردن ساخت و سازی موفق و سودآور، آلاچیق ها را طراحی می ‌کنند که موجب افزایش زیبایی محوطه می شود، اما لازم به ذکر است که در زمان طراحی و اجرای آلاچیق و پرگولا باید به این نکته توجه شود که اکثر متریال ها در تمام مناطق قابل استفاده نیستند، بنابراین با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق متفاوت، باید مصالح گوناگونی را به کار برد.

مزایا و معایب پرگولا

پرگولا و آلاچیق یک گروه سازهای زیبا محسوب می‌ شوند که در اکثر اماکن قابل اجرا هستند، برای تولید پرگولا و آلاچیق از مواد و مصالحی متفاوت به کار می رود، که همین امر موجب افزایش زیبایی آن ها می شود. مزایا و معایب پرگولا و آلاچیق از نکات حائز اهمیت برای معماران محسوب می شود، که با توجه به آن ها باید طرح خود را اجرایی کنند. در ادامه مطالب چند مورد از مزایا و معایب آنها بیان شده است:

آلاچیق جز سازه های مقاوم و مسقف محسوب می‌ شود، که در مکان های تفریحی و حیاط ها به کار می رود. اکثرا از آلاچیق برای موارد تفریحی استفاده می‌ شود، که طراحان می توانند در حیاط ویلا این ساز را به وجود بیاورند، فضای آلاچیق کاملاً مستقل و آماده می باشد.

به علت نوع طراحی و اجرای پرگولا برای آن ها سقف در نظر گرفته نشده است، که موجب افزایش جذابیت نهایی کار می شود، اما به علت نبود سقف این بنا در مقابل عوامل طبیعی قابل استفاده نمی ‌شود، اما امروزه اکثر طراحان برای آن ها سقف در نظر گرفته ‌اند که در شرایط متفاوت در سال مورد استفاده باشند.

و اما مزایای هر دو سازه عبارتند از:

  • ایجاد فضا و چشم‌ اندازی دل انگیز

  • به وجود آوردن فضای سایه بان

  • ایجاد فضا برای گذراندن اوقات فراغت و دورهمی ها

  • بهترین فضا برای رویش و هدایت گل و گیاه

هزینه ی طراحی پرگولا و آلاچیق

از مکان های دنج و امروزی برای گذراندن اوقات فراغت، دورهمی های خانوادگی و دوستانه طراحی می‌ شوند، می توان به پرگولا و آلاچیق اشاره کرد. این مکان های زیبا با توجه به سلیقه ی افراد در اندازه های متفاوت با استفاده از  مصالح گوناگون ساخته می شوند، که در هزینه ی آن ها عوامل متفاوتی تاثیر گذار هستند، از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در هزینه طراحی و به وجود آوردن پرگولا و آلاچیق می توان به مواد و مصالح به کار رفته و اندازه در نظر گرفته شده اشاره کرد، همانطور که مستحضر هستید برای به وجود آوردن آلاچیق می توان از چندین مصالح گوناگون استفاده کرد که هر یک از آن ها قیمت متفاوتی دارند.

نتیجه گیری

در مطالب بالا متوجه شدید که برای افزایش زیبایی، گذراندن اوقات فراغت، برپایی جشن و دورهمی محوطه های گوناگونی در نظر گرفته می شود، که با توجه به سلیقه افراد طراحی متفاوتی دارند. پرگولا و آلاچیق دو نمونه از طراحی های منحصر به فرد با استفاده از مواد و مصالح گوناگون محسوب می ‌شوند که امروزه مورد استقبال اکثر افراد قرار گرفته شده است. این مکان ها با اندازه های متفاوت در باغ، حیاط منازل، روف گاردن و … قابل احداث هستند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *