مقدمه: آیا تاکنون چیزی در مورد فلاورباکس شنیده‌اید؟ شاید شما نیز جزو افرادی باشید که برای اولین بار این اصطلاح را می شنوید! در واقع فلاور باکس یک کلمه انگلیسی است که وارد واژگان فارسی شده است، اما در کل به معنای جعبه گل می باشد که از آن در طراحی انواع فضای سبز به کار میرود. افراد می ‌توانند با توجه به سلیقه خود از گل های زیبا در فلاور باکس استفاده کنند و زیبایی فضا های متفاوت را افزایش دهند. در واقع از فلاور باکس می توان در محیط های گوناگون با سایز های متفاوت استفاده کرد. در ادامه مطالب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد فلاور باکس به دست بیاورید.

فلاور باکس چیست؟

زیبایی و تمایل به زیبایی یک امر جدا ناپذیر از زندگی انسان ها می باشند. بنابراین آن ها از روش ‌های گوناگونی برای افزایش محیط شهر و زندگی خود استفاده می کنند. همان طور که مستحضر هستید فضای سبز جزء انواع گوناگون مبلمان شهری محسوب می شود، که به طور معمول از فلاورباکس به عنوان المان طراحی فضای سبز استفاده می کنند. فلاورباکس یا محفظه تو خالی به شیوه ‌های متفاوتی در فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد، که آن را درون خاک نیز قرار می دهند و از محفظه خالی آن برای پرورش گل و گیاه، به کار می رود. با توجه به اینکه امروزه با کمبود فضای لازم برای به وجود آوردن فضا های سبز مواجه می شویم، استفاده از جعبه گل بهترین گزینه برای جایگزین کردن باغچه ها محسوب می شود.

انواع فلاور باکس

حال که با معنای فلاور باکس آشنا شدید وقت آن است که اطلاعات بیشتری در مورد انواع آن به دست بیاورید و در شرایط متفاوت از هر یک از آن ها استفاده کنید. در کل جعبه های گل را با توجه به مواد به کار برده شده در تولید آن ها تقسیم بندی می کنند، که در ادامه مطالب بیان شده اند. با توجه به مواد اولیه به کار رفته در ساخت فلاور باکس آن ها انواع گوناگونی دارند، در واقع جعبه گل با توجه به مواد اولیه مورد استفاده، انواع فلزی، سفالی، سنگی، چوبی، پلاستیکی و بتنی دارد. در ادامه مطالب به توضیح هر یک از آن ها پرداخته شده است:

فلاور باکس سفالی

همان طور که مستحضر هستید از سال های گذشته از سفال به عنوان گلدان استفاده می شود، فلاور باکس های سفالی نیز در طرح و رنگ های گوناگون در فضاهای سبز به کار می روند، که زیبایی متفاوتی دارند. اما لازم به ذکر است که فلاورباکس های سفالی علاوه بر دارا بودن مزایای فراوان در برابر ضربه مقاومت پایینی دارند، به همین علت اکثراً از آنها در فضاهای داخلی استفاده می شود.

فلاور باکس چوبی

برای ساخت فلاور باکس چوبی، فقط از چوب به عنوان روکش استفاده می شود، زیرا با توجه به اینکه چوب رطوبت بالایی را جذب می کند، باعث کاهش ماندگاری آن می شود. فلاور باکس های چوبی نیز زیبایی زیادی دارند.

فلاور باکس بتنی

یکی از مهم ترین مزیت های فلاور باکس بتنی تنوع در سفارش آن می ‌باشد، زیرا خریداران می توانند با توجه به سلیقه خود انواع متفاوت فلاور باکس بتنی را در سایز و اندازه های گوناگون سفارش دهند. اما این نکته نیز باید گفته شود که فلاور باکس های بتنی در کنار مزیت های قابل توجه، دارای وزن بالایی هستند. اما امروزه انواع سبک آن نیز به بازار ارائه می شود، که در مقایسه با فلاور باکس های بتنی سنگین قیمت بیشتری دارند و از ان ها می ‌توان به طور زمینی، آویزان و دیواری استفاده کرد.

فلاور باکس پلاستیکی

یکی از انواع رایج فلاور باکس در بازار نوع پلاستیکی است، که به دلیل دارا بودن وزن کم، قیمت ارزان، طرح و رنگ های گوناگون مورد استقبال اکثر خریداران قرار می گیرد. اما زیبایی کمتری دارد، اما به علت قیمت ارزان و وزن سبک اکثراً در تراس و بالکن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فلاور باکس فلزی

در زمان ساخت فلاور باکس های فلزی از رنگ های مخصوص جهت افزایش دوام  آن ها در برابر رطوبت و زنگ زدگی استفاده می شود، که اکثرا به طور دیواری و آویزان جهت کاهش تماس با رطوبت از آن ها استفاده می شود.

فلاور باکس سنگی

برای ساخت این نوع فلاور باکس به طور معمول از سنگ های متفاوتی مانند مرمر و تراورتن استفاده می شود. با توجه به اینکه فلاور باکس های سنگی نفوذ پذیری اندکی دارند، باید در زمان ساخت یک سری منافذ مصنوعی در آن به وجود بیاورید. فلاور باکس های سنگی وزن سنگینی دارند اما از لحاظ زیبایی بسیار چشمگیر هستند.

فلاور باکس شیشه ای

فلاور باکس شیشه ای در مقایسه با سایر فلاورباکس ها از لحاظ زیبا شناختی مرتبه بالاتری دارد، اما با توجه به اینکه در برابر ضربه مقاومت ندارد، اکثراً از آن در فضای داخلی ساختمان با سایر مصالح مانند فلز و چوب ترکیب و به کار می رود.

فلاور باکس ترکیبی

همان طور که از نام آن مشخص است، در زمان ساخت از ترکیب دو یا چند مصالح استفاده می شود. به طور معمول برای ساخت فلاور باکس های ترکیبی از ترکیب مواد اولیه ی فلز،  چوب، سنگ با یکدیگر استفاده می شود.

کاربرد های فلاور باکس

امروزه در میان مبلمان شهری فلاورباکس ها جزو المان های پر کاربرد محسوب می شود که از آن ها در اندازه های گوناگون در منازل و خیابان ها به کار میرود. در کل از جعبه های گل به طور دیواری زمینی و آویزان استفاده می شود. که در ادامه مهم ترین کاربرد های آن بیان شده است:
در فضای سبز شهری برای کاشت انواع درخت، گیاه و گل از فلاور باکس بسیار استفاده می شود. از پر استفاده ترین انواع فلاور باکس، در فضا های شهری می توان به نوع فلزی، چوبی، سنگی و بتنی اشاره کرد.
لازم به ذکر است که در دکوراسیون داخلی ساختمان های اداری و تجاری نیز از انواع فلاور باکس ها استفاده می شود، اما معمولاً از نوع سنگی، چوبی، شیشه ای و سفالی در طراحی داخلی ساختمان بیشتر استفاده می شود.
با توجه به اینکه فضای تراس و بالکن کوچک است، بهترین گزینه برای قرار دادن فلاور باکس در اندازه های گوناگون می باشد. اما این نکته را باید مد نظر داشته باشید که فلاورباکس مورد استفاده در تراس و بالکن باید دارای وزن کمی باشد.
لازم به ذکر است که در روف گاردن ها نیز از فلاورباکس استفاده می شود، زیرا بهترین گزینه برای کاشت گیاهان و درختچه ها در روف گاردن است. اما حتماً باید از فلاورباکس های سبک وزن به کار برد.

نتیجه‌ گیری

زیبایی و تمایل به آن در تمام انسان ها دیده می‌ شود. بنابراین آن ها از روش ‌های متنوع برای افزایش زیبایی محیط های داخلی و فضای بیرونی محل زندگی خود استفاده می کنند، که یکی از پر کاربرد ترین روش های افزایش زیبایی، استفاده از فلاورباکس است. فلاورباکس یا جعبه گل در جنس های متفاوت و اندازه های گوناگون تولید و به بازار ارائه می‌شود، که می ‌توان از آنها در مکان های مختلف استفاده کرد. امروزه استفاده از فلاورباکس بسیار رایج شده است و شما با مشاهده فضای شهری، نمای داخلی ساختمان و بیرون آن انواع فلاورباکس ها با جنس های متفاوت را مشاهده می ‌کنید، که یک بستر مناسب برای کاشت انواع گل و گیاه محسوب می شوند. اگر شما نیز جزو علاقمندان به فلاورباکس هستید می توانید انواع گوناگون آن را با مقرون به صرفه ترین قیمت خریداری کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. همچنین می توانید زیبایی محل مورد استفاده را به طور چشمگیری افزایش دهید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای